ALNİCO MIKNATISLAR

Alnico mıknatıslar yaklaşık 100 yıldır üretiliyor. Alnico mıknatısların yerini büyük ölçüde daha güçlü Neodymium mıknatısları almış olsa da, alnico mıknatıslar halen sensörlerin, rölelerin ve yüksek sıcaklık işleme ekipmanlarının üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Alnico mıknatıslar, tüm elektro kalıcı manyetik aynalarda ve kaldırma mıknatıslarında kritik bir rol oynar.

Alnico, yüksek bir manyetik güce ve demanyetize ve yeniden manyetize olmaya karşı düşük bir dirence sahiptir. Alnico mıknatısların etrafına tel bobinler sarılırsa, bobinlerden akan elektrikle kolayca manyetize edilebilir ve demanyetize edilebilirler. Metrekare başına yüz tonluk sıkıştırma aynaları, alnico mıknatıslar sayesinde 0,2 saniyede açılıp kapatılabilir.

1980’lerde Neodymium mıknatıslarının geliştirilmesinden önce, alnico mıknatıslar mevcut en güçlü mıknatıs türüydü. Günümüzde alnico mıknatısların yerini büyük ölçüde neodimyum mıknatıslar gibi daha güçlü nadir toprak mıknatısları almıştır. Bununla birlikte, alnico mıknatıslar, sensörlerin, hoparlörlerin ve diğer birçok günlük ev eşyalarının üretiminde hala yaygın olarak kullanılmaktadır.

AL-NI-CO
Alnico mıknatıslar, temel olarak (AL-üminyum) (Nİ-kel) ve (KO-balt) kombinasyonundan oluşan kalıcı mıknatıslardır, ancak bakır, demir ve titanyum da içerebilir. alnico mıknatıslar, izotropik veya anizotropik versiyonlarda mevcuttur. İzotropik çeşitlilik herhangi bir yönde manyetize edilebilirken, anizotropik Alnico mıknatıslar yalnızca önceden tanımlanmış bir yönde manyetize edilebilir ve daha yüksek bir manyetik performansa sahiptir.

Alnico mıknatıslar genellikle normal ferrit (seramik) mıknatıslardan daha güçlüdür, ayrıca seramik/ferrit mıknatısların aksine elektriksel olarak iletkendirler. Avantajlarına göre, alnico mıknatıslar daha kırılgan olsalar da, tipik olarak çoğu neodymium mıknatısından daha az kırılgandır ve güçlü bir manyetik alan üretir. Ayrıca, herhangi bir manyetik malzemenin en yüksek sıcaklıklarında çalışabilirler manyetizmalarını korurlar! Bununla birlikte, seramik veya neodymium mıknatıslarından daha kolay demanyetize edilirler.

ALNİCO mıknatıslar 550°C’ye kadar sıcaklıklarda çalışabilir.