FERRİT MIKNATISLAR

Seramik mıknatıs olarak da bilinen ilk ferrit mıknatısların kimyasal bileşimi, Tokyo Teknoloji Enstitüsü’ndeki iki Japon profesör, Dr. Yogoro Kato ve Dr. Takeshi Takei tarafından 1930 yılında tesadüfen keşfedildi. 1950’lerde ferrit mıknatısların seri üretimi alnico mıknatıslara alternatif olarak başladı ve alnico mıknatıslarının yerini büyük ölçüde aldılar.

KİMYASAL BİLEŞİM

A) Seramik mıknatıslar olarak da bilinen ferrit mıknatıslar, bir tür kalıcı mıknatıstır ve seramik malzemeler ve demir oksitten (Fe2O3) oluşan kimyasal bileşik ferritten yapılır, kimyasal bileşim SrO-6(Fe2O3)’tür. Ferrit mıknatıslar üretmek için kullanılan hammaddeler stronsiyum karbonat ve demir oksittir, her bir mıknatıs yaklaşık %90 demir oksit ve %10 stronsiyum karbonattan oluşur.
B) Ferrit mıknatısların kimyasal bileşimi, stronsiyum karbonat ve demir oksidin bir kombinasyonu olan SrO-6’dır (Fe2O3). Kimyasal yapıları nedeniyle, neodimiyum mıknatıslar gibi çok sert ve kırılgan olmalarına rağmen, ısı ve korozyon yoluyla demanyetizasyona karşı son derece dirençlidirler. Bu nedenle, çoğu ferrit mıknatıs, kare veya dikdörtgen karolar, silindirler ve halkalar gibi temel şekillerde tedarik edilir. Üretim sürecinden sonra işleme yapmak maliyetlidir ve elmas kaplı işleme takımları gerektirir.