SIMCO MIKNATISLAR

Samarium kobalt mıknatıslar, neodymium mıknatıslarla birlikte nadir toprak kalıcı mıknatıs ailesinin bir parçasıdır. Neodymium mıknatıslar kadar güçlü olmasalar da, neodymium mıknatıslara göre iki belirgin avantajı vardır. Daha geniş bir sıcaklık aralığında etkilidirler ve korozyona karşı çok daha dirençlidirler.

SIMCO MIKNATISLARIN SINIFLARI

Samarium kobalt mıknatısları, her birinde birçok alt sınıf bulunan iki ana varyanttı mevcuttur. Samarium kobalt mıknatısları, 15MGOe’den 32MGOe’ye kadar enerji üretir. Karşılaştırıldığında, piyasada bulunan en güçlü mıknatıslar maksimum 52MGOe enerji çıkışı verir. Samarium kobalt mıknatısları, 15MGOe’den 32MGOe’ye kadar maksimum enerji üretir.

Samarium kobalt mıknatıslarının iki ana grubu Sm1Co5 ve Sm2Co17 olarak bilinir, ancak genellikle 1-5 ve 2-17 olarak adlandırılır. 1-5 serisi için enerji ürün aralığı 15 ila 24 MGOe’dir, 2-17 serisi ise 22 ila 32 MGOe arasındadır.

En büyük avantajları, yüksek sıcaklıklardaki performanslarıdır. Neodymium mıknatıslar gibi diğer nadir toprak mıknatısları kadar güçlü olmasalar da, manyetizmalarını, 350°C’ye kadar sıcaklıklara dayanarak neodymium mıknatısların ısı eşiğinden çok daha yüksek sıcaklıklara dayanıklıdırlar.

 Samarium kobalt mıknatıslar 350°C’ye kadar sıcaklıklarda çalışabilir.Termal kararlılıkları nedeniyle imalat, otomotiv ve havacılık endüstrilerindeki motorlar ve jeneratörler gibi birçok zorlu uygulama için tercih edilen mıknatıslardır. Samarium kobalt mıknatıslar, çok az demir içerdiklerinden veya hiç demir içermediklerinden, neodimiyum mıknatıslara göre korozyona ve demanyetize edici kuvvetlere karşı daha dirençlidir. Bununla birlikte, neodimiyum mıknatıslar gibi, son derece sert ve çok kırılgandırlar, yani sert metallerle doğrudan etkilendiğinde ufalanmaya ve kırılmaya eğilimlidirler.